Zobrazujeme akce z Vaší lokality: Houston, United States

Ženy a svět kávy
Velké nerovnosti?

Ženy pracující na plantážích jsou v zemích, kde se káva pěstuje, často přehlíženy a nedostatečně oceňovány. Za kávovary a v pražírnách u nás i vě světě také chybí více žen. Díváme se na příklad genderové nerovnosti?

Mezinárodní aliance žen v kávovém průmyslu (IWCA), certifikovaná káva Women Care Certified, letošní Women Barista Connect v Londýně, hashtagy #ShesTheRoaster na Twitteru. Všechny tyto a mnohé jiné aktivity kladou důraz na posilování pozice žen ve světě kávy. Znamená to tedy, že je situace v kávovém světě pro ženy špatná?

Situace na plantážích – mnoho práce, žádný majetek

Mezinárodní aliance žen v kávovém průmyslu (IWCA) odhaduje, že až 70% veškeré práce na plantážích je vykonáváno ženami, které ale vlastní pouze 15% půdy, zpracovatelských zařízení a obchodovaného produktu. A právě tuto nerovnováhu se IWCA snaží dlouhodobě změnit.

15284879_1621407011218269_3511749085110933127_n

Nedávné setkání IWCA v Indii. Zdroj: IWCA

IWCA vznikla v roce 2003, kdy se dvě ženy rozhodly uspořádat cestu za kávou do Nikaragui a Kostariky, bez pánů. Chtěly se dozvědět více o problémech, kterým musí ženy na plantážích čelit. Ruku v ruce pak přišlo propojování a sdružování žen zapojených do procesů okolo pěstování kávy a vznik Aliance. IWCA se každým rokem rozrůstá a její aktivity jsou stále viditelnější. V současnosti má IWCA 19 tzv. členských „kapitol“, tedy zapojených zemí a několik dalších je na čekacím listu. Její prezidentka a ostatní zástupkyně přednášejí a besedují na prestižních světových akcích týkajících se kávy (například na listopadovém World Coffee Leaders Forum v Soulu) a jako mluvčí této organizace propagují její principy – respekt, udržitelnost, hojnost, integritu, spolupráci. Snahou je samozřejmě dosáhnout změn ve světě kávy a zajistit ženám, které se na něm v tak velké míře podílejí, zasloužené ohodnocení a rovnější podmínky.

DSC_0022-2

V Kolumbii pracuje na plantážích řada žen. Vlastí foto.

Místní kapitoly IWCA vyznávají stejné hodnoty, zabývají se však na nejaktuálnějšími problémy ve své zemi. Vedoucí členka indické sekce IWCA a „první dáma indické kávy“ paní Sunalini Menon potvrdila, že v Indii se v současné době zaměřují na programy spojené se vzděláváním a zlepšením přístupu k lékařské péči pro ženy a děti v pěstitelských regionech.

Ženské značky a certifikace

Že je označování kávy různými certifikáty velice populární, už víme. Loga Fair trade, Rainforest Alliance nebo Bird Friendly jsou jen jedny z mála, která se objevují na balíčcích s kávou nebo v propagačních materiálech pražíren a prodejců kávy. Káva, která je zpracovávána ženami už má také své certifikáty. A je jich celá řada.

Kenya_Image6

Ženy pěstující kávu v Keni. Zdroj: IWCA

Women's Harvest Coffee a Women Care Certified jsou dvě značky, které vznikly v Kostarice díky místní sekci IWCA. Obě si kladou za cíl zjednodušit spotřebitelům jejich rozhodnutí a nabídnout možnost, jak podpořit ženy v kávovém průmyslu. Každý certifikát má svá pravidla a předpokladem je kromě spravedlivého ohodnocení práce také důraz na kvalitu zpracovávané kávy. 

image

Známý dovozce zelené kávy Cafe Imports se letos připojí k podobné iniciativě. Nenabízí sice certifikovanou kávu, ale chystá se k vydání katalogu s označením Women Coffee Producers, který bude nabízet jen kávu, na jejímž pěstování a zisku z jejího prodeje se ve velké části podílejí ženy.

Baristky a pražičky spojte se!

Otázky nerovnosti mezi ženským a mužským zastoupením v kávovém průmyslu a odpovídajícímu pracovnímu ocenění se netýkají jen pěstitelských zemí. Vypadá to, že podmínky mohou být nevyvážené také mezi baristy a pražiči a tak se i v těchto oblastech objevují iniciativy, jak posílit pozici žen mezi muži.

Sprudge-BaristaConnect2016-GiuliaMule-Barista-Connect-2016-London-27-740x493

Zdroj: Sprudge.com

Na letošním čistě ženském setkání baristek v Londýně - Women Barista Connect London – bylo určitě mnohé k vidění. „Barista Connect je novým druhem konference o kávě. Byla založena v roce 2015 rakouskou baristickou šampionkou Sonjou Zweidick. Akce samotná se věnuje zmenšování nerovností v kávovém průmyslu a to tím, že podporuje a inspiruje ženy zastávající nejrůznější role v mezinárodní kávové komunitě.“ - citováno ze sprudge.com Na letošním ročníku v Londýně, který proběhl v září, se sešly baristky z řady evropských zemí a měly určitě od koho čerpat inspiraci a zkušenosti. Přednášky vedla například známá Sonja Björk Grant nebo Estelle Bright z firmy La Marzocco.

Zajímavou akci můžete sledovat také na Twitteru. Pomocí hashtagu #ShesTheRoaster o sobě dávají vědět ženy, jejichž náplní dne nebo koníčkem je pražení kávy. Podporují a inspirují tak ostatní zájemkyně o tuto profesi, aby se nebály vstoupit do pražíren a pustit se do práce.

Jaká je situace přímo v České republice? Připravuje vám kávu častěji žena nebo muž? A víte, kdo vám vaši kávu praží?

 

Text: Tereza Prejdová, zpravodajství Kávových Listů

Zdroje, foto: www.womenincoffee.org, sprudge.com,baristamagazine.com, vlastní zdroje

 

Čtěte také:

Pěstují mravenci na Fidži kávu? 

Direct trade a názory odborníků

Hrozí snížení produkce kávy?
Komentáře ke článku Přidej vlastní komentář k článku

Přečtěte
si také

Aktuální
zprávy

Den kávy ve Zlíně už tento víkend!

Třetí ročník Dne kávy se uskuteční v rámci KávaFestu v sobotu 20. října v prostorách kongresového centra Zlín. Velký svátek milovníků kávy se letos pochlubí novými prostory i množstvím kávových zážitků.

Zobrazit článek
Sdílejte kávu s přáteli
Najdete nás na facebooku
Kávové listy na Facebooku