Zobrazujeme akce z Vaší lokality: Houston, United States

Týden kávy 2014: Provoní Brno i Vaše kavárna?

Jihomoravská metropole vyniká v mnohém, avšak absolutní prvenství má v největší koncentraci kaváren v celé České republice. Město s takto zakořeněnou tradicí kavárenství byste u nás hledali jen stěží, a proto bylo jen otázkou času, kdy se dnes již mezinárodně úspěšný festival Týden kávy Brno stane sám o sobě tradičním. Od 1. do 7. října jej už po čtvrté hledejte všude tam, kde voní káva.

Na začátku stála otázka, jak nejlépe oslavit Mezinárodní den kávy. Provoněný brněnský festival se vydal cestou kávové osvěty, která otevírá téma kávy v celé své šíři a pobízí k hledání a objevování nepoznaných chutí a vůní. Běžní milovníci tohoto nápoje tak během týdenních oslav odkrývají celý příběh kávy od jejího pěstování, přes pražení až po způsoby přípravy a konzumace.

Snahou Týdne kávy však není nahnat lidi jen k domácím mlýnkům. Průvodcem v odhalování kávového světa vždy zůstane pražírna či kavárna, jež dokáže nabídnout takový zážitek z kávy, po kterém je každá další ochutnávka svátkem. Podpora kavárenství a kultivace kavárenské kultury je proto neméně důležitým cílem brněnského kávového festivalu. Výjimečné příležitosti a zajímavosti servíruje kávový festival nejen brněnským profesionálům. Týden kávy má při tom všem ještě jeden velmi specifický rys. Velké množství kávových akcí tady jde ruku v ruce s přirozeným kulturním prostředím. Kultura, umění a inspirace ovšem nekvete v kavárnách pouze během festivalových oslav, ale je samozřejmou živou součástí brněnského kavárenství po celý rok. V Brně totiž vědí, že jenom zrnko ještě dobrou kávu nedělá.

Zaostřeno na Kolumbii

Týdenní oslavy se v Brně odehrávají v rámci speciálního programu, v němž mají návštěvníci možnost dozvědět se nespočet zajímavostí o kávě, sami si vyzkoušet tradiční i alternativní metody přípravy kávy pod vedením zkušených baristů a odborníků. Zájemci se mohou účastnit nejrůznějších workshopů a přednášek, jejichž vrcholem bude letos návštěva zástupce z Kolumbie, země s největší produkcí kávy na světě. Osobní setkání s majitelem kávovníkových plantáží, tradiční hudba i představení kolumbijské kultury napoví, kdo a jaké úsilí stojí za lahodným nápojem v našem šálku.

Festival však především nechává velký prostor pro samotné zapojené kavárny, jejichž kávový program a způsob prezentace je čistě v jejich režii. „Program kaváren nás v minulých ročnících příjemně překvapil a myslím, že stojí za pozornost a návštěvu. Kavárny si toho připravují hodně a my věříme, že si cestu k nim milovníci kávy najdou a ocení,“ svěřila se koordinátorka festivalu Kateřina Eichlerová. S tím, jak se koncept festivalu rok od roku vyvíjí, se rozrůstá i zájem ze strany kaváren. Dosáhne letošní čtvrtý ročník hranice stovky zapojených kaváren?

 

Výzvou pro profesionály z těchto kaváren bude navíc speciální Soutěž baristů Týdne kávy. Během ní můžou nejen prezentovat své umění a zkušenosti, ale i využít příležitost ke zlepšení svých výkonů. Tuto šanci by si brněnští baristé neměli rozhodně nechat ujít, jelikož tréninkový prostor soutěže jim umožní konzultaci a získání cenných rad přímo od porotců. Těmi budou nositelé zvučných jmen jako Michal Křižka, František Roháček nebo Adam Neubauer.

Trhy kávy – velké lákadlo všech kávomilců

A jaký by to byl kávový festival, pokud by zapomněl na pražírny a dodavatele kávy. „Jedinečných dvoudenních Trhů kávy se účastní české i zahraniční pražírny a především široká veřejnost, která hojně využívá možnosti degustace kávy a rozšiřování kávových obzorů přímo od těch, kteří kávě rozumějí vůbec nejlépe. " říká Tomáš Konečný, který myšlenku pořádání Trhů kávy realizoval již v minulém ročníku Týdne kávy 2013 a dodává: "Pražírny, které mají zájem o bližší informace, jak se Trhů kávy účastnit, nás mohou kontaktovat emailem na tomas@kavovelisty.cz

Jak přihlásit kavárnu do Týdne kávy?

Jednou z mnoha novinek, které čtvrtý ročník Týdne kávy přinese, je on-line přihláška pro kavárny na webu Týdne kávy, která je od tohoto týdne pro zájemce již k dispozici. Kavárny se budou moci do tohoto výjimečného kávového svátku přihlásit do pátku 8. srpna 2014.

Týden kávy Brno 2014 pořádá Kulturárium, z. s. ve spolupráci se SCAE Česká republika a Kávovými listy. Jako spolupořadatel a mediální partner festivalu vám budeme i v letošním ročníku přinášet to nejzajímavější z programu i unikátní fotoreportáže. Staňte se fanouškem Kávových listů na Facebooku a neunikne vám žádná informace ze světa kávy.

Autor: Adéla Demlová, Kávové listy
Komentáře ke článku Přidej vlastní komentář k článku

Přečtěte
si také

Aktuální
zprávy

Den kávy ve Zlíně už tento víkend!

Třetí ročník Dne kávy se uskuteční v rámci KávaFestu v sobotu 20. října v prostorách kongresového centra Zlín. Velký svátek milovníků kávy se letos pochlubí novými prostory i množstvím kávových zážitků.

Zobrazit článek
Sdílejte kávu s přáteli
Najdete nás na facebooku
Kávové listy na Facebooku