Zobrazujeme akce z Vaší lokality: Houston, United States

Top5coffee
Kolumbijský barista roku 2015 má svou kavárnu

Jak to vypadá, když si vítěz národního kola soutěže baristů otevře vlastní kavárnu?

Když jsem se s Mauriciem Romerem setkala v Bogotě poprvé, užíval si čerstvého titulu Barista roku 2015, jak jinak než prací ve své domovské kavárně Azahar. Také ale tehdy spřádal plány a trénoval na světové kolo v Dublinu (které proběhlo v červnu 2016). Využila jsem volné chvilky na baru v kavárně a krátce ho tehdy pro Kávové Listy vyzpovídala (vrátit se k němu můžete tady).

Před pár dny jsem se opět vrátila z Bogoty, kde si dnes Mauricio plní své sny. Možná, že Dublin pro něj nebyl tak úspěšný, jak doufal, ale díky soutěžím určitě nabral odvahu k uskutečnění svých plánů. V říjnu 2016 si totiž v prestižní části Bogoty otevřel vlastní kavárnu TOP5COFFEE. (Ačkoliv u nás to není nic závratného, kávový a kavárenský svět je v Kolumbii přeci jen trochu jiný a boj o prosazení vlastních projektů je zde mnohonásobně tvrdší.)

kav%C3%A1rna%20Top5coffee%20BogotaModerní design a na Bogotu poměrně velké prostory, zaplní se? 

Nepopírá, že se díky své předchozí práci pro tým z AZAHAR Coffee naučil mnoho z toho, co teď umí. Po tolika letech bylo ale načase začít s vlastním projektem. Mauricio měl svou vizi a té se nechtěl vzdát. Už v roce 2015 mi řekl: „Chtěl bych mít vlastní místo, kde bych byl schopný pracovat s kávou ještě více do hloubky. Sám si řídit celý proces včetně kontroly nad základní surovinou. Mít přehled o pražení, moci si vybrat kávu z různých pražíren...“

 Chtěl bych mít vlastní místo, kde bych byl schopný pracovat s kávou ještě více do hloubky"

To se mu v TOP5COFFEE v podstatě daří. Musel sice trochu změnit koncept multiroaster kavárny, protože tento styl v Kolumbii stále ještě naráží na řadu problémů. Je těžké najít pražírny tak otevřené, že by snesly přímou konkurenci. „Většina z oslovených pražíren nechtěla, abych kupoval kávu i od konkurence. Mohl jsem mít jejich kávu, ale jen tu jejich.“ Tak šel alternativní cestou a začal si pod větší značkou pražit kávu sám. Je to první krok, uvidíme, třeba se mentalita lidí v budoucnu změní a zajít si do kavárny s větším výběrem pražíren nebude v Kolumbii takový problém.

Ballpress v kavárně Top5coffee BogotáBallpress - pro mě jednoznačně novinka.

Kavárna TOP5COFFEE je umístěna v lukrativní části Bogoty plné kanceláří, takže o klienty by nouze neměla být. Design je velice moderní. Když jsem ji navštívila, překvapilo mě, jak je prostorná. Ale během mého popíjení kávy se v obědové pauze skoro zaplnila. Kromě moderního interiéru zazáří také nejnovější vybavení na přípravu kávy. Dáte si ballpress? Nebo TrinityAeropress? Musela jsem se pořádně podívat, na tyhle nové hračky. Bylo to poprvé, co jsem je viděla v akci.

„Většina z oslovených pražíren nechtěla,
abych kupoval kávu i od konkurence."

Měla jsem čas, Mauricio byl teprve na cestě. Tak jsem vyzpovídala ochotné baristy a koukala jim pod ruce. Vypadali, že je jejich práce baví a rádi se se mnou dělili o informace. Probírali jsme jednotlivé kávy, které nabízejí a já si nakonec na ochutnání vybrala kávu zpracovanou metodou natural, příprava Chemex. Pak už se Mauricio vrátil z pražírny. Takže nad kávou, se kterou v kavárně pracuje, opravdu drží dohled on a jeho tým už od procesu pražení.

příprava Chemexu kavárna Top5coffee BogotaTým šikovných a spolehlivých lidí je pro dobrou kavárnu základ.

Když jsme si chvilku s Mauriciem povídali (nad dalším šálkem kávy, tentokrát speciální mikrolot odrůdy Bourbon Rosado na ballpressu), svěřil se, že si kolem sebe našel dobrý tým lidí: „Mám super baristy. Rychle se učí a já je hrozně rád inspiruju. Třeba i k tomu, aby si někdy otevřeli vlastní kavárnu. Dobrý tým lidí je pro kavárnu životně důležitý.“ Mauricio je tedy připravený i na to, že by „své“ baristy v budoucnu ztratil. Až si třeba tak jako on půjdou za svým snem o otevření vlastní kavárny. „Byla by to ztráta, ale je důležité, aby míst, jako je tohle, stále přibývala. Je jich pořád málo.“

 „Mám super baristy. Rychle se učí a já je hrozně rád inspiruju."

Projektu se věnuje naplno, když není v kavárně, je v pražírně. Ale prý je stále hlavně baristou :) A co plánuje dál? Trénuje na národní Brewers Cup. Ten proběhne v Kolumbii letos poprvé, a to v dubnu. a samozřejmě by se chtěl podívat v červnu do Budapešti na World of Coffee. Tak se tam třeba potkáme?

Vynikajicí zákusky kavárna Top5coffee BogotaSladká tečka na závěr? 

Text a foto: Tereza Prejdová, zahraniční redaktorka Kávových listů

Top5coffee, Carrera 11b # 96-54, Bogotá, Kolumbie

Čtěte také:

Brňané milují kávu - kavárna Mymika

Výběrová káva se pije i v Indii!

Skutečná oddanost kávě v kavárně Devoción
Komentáře ke článku Přidej vlastní komentář k článku

Přečtěte
si také

Aktuální
zprávy

Den kávy ve Zlíně už tento víkend!

Třetí ročník Dne kávy se uskuteční v rámci KávaFestu v sobotu 20. října v prostorách kongresového centra Zlín. Velký svátek milovníků kávy se letos pochlubí novými prostory i množstvím kávových zážitků.

Zobrazit článek
Sdílejte kávu s přáteli
Najdete nás na facebooku
Kávové listy na Facebooku