Zobrazujeme akce z Vaší lokality: Houston, United States

Pěstují mravenci na Fidži kávu?

Mravenci pěstují ledacos, ale kávu? Je to pravda. Na Fidži objevili vědci mravence, kteří pro své vlastní potřeby sázejí a opečovávají rostlinu příbuznou kávovníku.

Mravenci žijí v symbióze s celou řadou rostlin, živočichů a hub. Známí jsou například takoví, kteří "chovají" mšice. Ale asi ani vědci z Univerzity Ludwiga Maximiliana v Mnichově nečekali, že při svém výzkumu na Fidži narazí na mravence, kteří jsou schopnými pěstiteli kávy. Druh mravenců známý jako Phildris nagasau si zajišťuje svou potravu ale také domov díky pěstování rostlin z čeledi mořenovitých. 

Čeleď mořenovitých, neboli Rubiaceae, je stejná čeleď, do které řadíme také rostliny rodu Coffea se svými nejznámějšími druhy Coffea Arabica a Coffea Canephora. Tyto dva názvy už jsou všem milovníkům kávy určitě povědomé, mluvíme o známé kávě arabika a robusta. Tedy, mravenci na Fidži pěstují rostlinu příbuznou kávě, ale nikoliv běžný kávovník. 

coffea_arabica2                     journal.pone.0151317.g004

Čeleď mořenovitých, neboli Rubiaceae a dva diskutovaní zástupci  z řad jejich rostlin. druh Coffea arabica známá jednoduše jako arabika a zástupce rodu Squamellaria, pro kterou se rozhodli mravenci na Fidži.

Rostlina s latinským názvem Squamellaria má pro ně jednu obrovskou výhodu - tvoří velký dužinatý stonek, ve kterém si pak mravenci mohou vybudovat svá mraveniště. Postupně kolonizují i další místa na stromě a jsou schopni vytvořit početné kolonie. Ta, kterou sledovali vědci z německé univerzity, byla rozprostřena po 25 rostlinách. 

post-3-0-32252300-1392496428_thumb

Squamellaria jako domov mravenců na Fidži

Vědci objevili řadu zajímavostí u této symbiózy mravenců a rostliny:

  • mravenci si pečlivě vybírají druh rostliny, kterou budou pěstovat; zajímá je pouze šest druhů rostlin Squamellaria, o ostatní semínka podobných či jiných rostlin nejevili při výzkumech zájem
  • provedená genetická studie dokazuje, že mravenci a tyto rostliny měli s největší pravděpodobnistí během posledních tří milionů let společnou cestu evolučního vývoje
  • rostlina vyvinula systém jak "zakořenit v kůře stromu" a mravenci naopak přišli na to, jak o rostlinu pečovat; hnojí ji vlastními výkaly a nová semínka sami sází na příhodné místo

Mravenci, kteří pěstují kávu, z ní tedy nesklízí kávové bohatství tak, jak bychom si představovali. Tento druh rostliny totiž nemá kofeinové plody známé u druhu Coffea. Přesto je talent tohoto hmyzu pozoruhodný, vždyť se stali schopnými zemědělci dávno před námi. 

Text: Tereza Prejdová, zpravodajství Kávových Listů

Zdroje, foto: arstechnica.com, www.dw.comimages.google.dejournals.plos.orgwww.erowid.org 

 

Čtěte také:

O kávové rostlině - květy, plody a co se v nich skrývá

Arabika: Jaké odrůdy se nejčastěji pěstují? 

Jak vzniklo slovo káva?
Komentáře ke článku Přidej vlastní komentář k článku

Přečtěte
si také

Aktuální
zprávy

Den kávy ve Zlíně už tento víkend!

Třetí ročník Dne kávy se uskuteční v rámci KávaFestu v sobotu 20. října v prostorách kongresového centra Zlín. Velký svátek milovníků kávy se letos pochlubí novými prostory i množstvím kávových zážitků.

Zobrazit článek
Sdílejte kávu s přáteli
Najdete nás na facebooku
Kávové listy na Facebooku