Zobrazujeme akce z Vaší lokality: Houston, United States

Nápoj z kávových květů
čaj nečaj

Kávu jste už jistě vyzkoušeli na sto způsobů. Možná jste už pili i cascaru. Ale co takhle zkusit nápoj z kávových květů?

Požít sušené kávové květy tak, jako čajové lístky? Zdá se, že i to je možné. A s velice překvapivým výsledkem. Dozvěděli jsme se o této novince a přinášíme vám pár informací. Třeba o tom, že nápoj z květů kávovníku se připravuje jako čaj. Sušené květy se zalijí horkou vodou, nechají se vyluhovat a můžeme pít!

Kromě cascary jsou i sušené kávové květy možností, jak naplno využívat kávové rostliny. Máme tedy o krok blíže k ekologičtější spotřebě. Dnes se jedná o odpadní produkt, který zítra může dobýt trh a (za)chránit planetu. 

Jak na tohle přišli...

Že se z nasušených květů kávovníku dá připravit zajímavý nápoj, se kávový svět dozvěděl už v roce 2011. Tehdy připravil Alejandro Mendez ze Salvadoru na světovém šampionátu baristů tento nápoj jako součást svého volného drinku. Překvapil a oslnil porotce, a nejen ty. Alejandro tehdy vyhrál nejen díky nové vychytávce, on byl prostě ze všech nejlepší.

Sušené květy kávovníku tedy nejsou žádnou novinkou. Ale teprve v poslední době se začínají objevovat na trhu.  

A co to přesně je?

Kávovník je kvetoucí rostlina. Pro lepší představu se můžete podívat na video z plantáže. Tam ho máme pěkně celý, s plody i s těmi tak zajímavými květy. 

 

Jenže, když otrháme květy, nebudou přece plody, nebo ne? V našem případě se bavíme o sběru kávových květů až ve fázi, kdy už z kávovníku samy odpadávají. To znamená, že už splnily svou funkci a stávají se vlastně odpadem. Takový sběr musí být strašně náročný, na čas i na lidskou práci. Přesto asi stojí za to, když se do něj pouští stále více farmářů. (Salvador, Bolívie,...) Jde taky trochu o ekologii, protože opadající květy jsou na plantážích vlastně dalším "odpadem"a toho v celém procesu zpracování kávy není málo. 

Sesbírané květy se nasuší a jsou připraveny k nálevu. Jak na něj? Podobně jako na váš oblíbený čaj. Nápoj tak prý i chutná, možná trochu více květinově než samotný čaj. Jak by taky ne...

 

Pojďme na to

Alejandro Mendez ve svých experimentech nebyl sám. Už v roce 2011 mu kávu na šampionát pražili v Has Bean Coffee ve Velké Británii a tak není divu, že podrobný návod, jak si nápoj z kávových květů připravit, jsme našli právě na jejich stránkách:

 

Samozřejmě, že tisíc lidí rovná se tisíc chutí. Proto je povoleno experimentovat a zkoušet. Budeme velmi rádi, když se s námi podělíte o své zážitky. Jako například tento kávový nadšenec Rob Ashton, který se rozhodl udělat si vlastní ochutnávku pěti druhů sušených kávových květů.

Kde je sehnat

Mluvili jsme o britském Has Bean Coffee, kteří jsou, jak se zdá, v případě tohoto nápoje průkopníci. Ano, na jejich stránkách samozřejmě nějaké ty sušené kávové květy najdete, ale pro někoho může být objednávka z Británie trochu problematická. Možná už je ta možnost i na českém trhu. V lednu je na svých stránkách avizovali i brněnští Rebelbean, na jejich e-shopu jsme je ale hledali marně. Doufejme, že prodej květů kávovníků zase obnoví a budeme je tak moci vyzkoušet.

Za redakci Kávových listů Tereza Prejdová

Zdroje: Has Bean Coffee, Dear Coffee, I Love You, titulní fotografie sušených květů Instagram účet @Stephen_Vick

 

Čtěte také:

Český barista na výjimečné kolumbijské farmě  

Co takhle cáscara? Nápoj ze sušených kávových slupek

Vyrobeno z kávy: Možná vytvoří i stůl

 
Komentáře ke článku
Rebelbean Odpovědět
Květy už máme zase skladem! http://rebelbean.cz/eshop/
Přidej vlastní komentář k článku

Přečtěte
si také

Aktuální
zprávy

Den kávy ve Zlíně už tento víkend!

Třetí ročník Dne kávy se uskuteční v rámci KávaFestu v sobotu 20. října v prostorách kongresového centra Zlín. Velký svátek milovníků kávy se letos pochlubí novými prostory i množstvím kávových zážitků.

Zobrazit článek
Sdílejte kávu s přáteli
Najdete nás na facebooku
Kávové listy na Facebooku