První hodina odbila, lampa ještě svítila. Druhá hodina odbila... a zákazníci si v kavárně Kafec mohli připravit vlastní cappuccino pod dohledem zkušeného baristy.
Příprava cappuccina v kavárně se nedá srovnat s přípravou kávy v domácích podmínkách. Své o tom ví i student Lukáš Zikmund. „Připravuji si espresso v amatérských podmínkách, a proto je pro mě výzvou si vyzkoušet kávu jako profesionál. Práce s kávovarem i výsledná chuť je pak jiná,“ říká Lukáš. Doma stačí zmáčknout tlačítko na stroji, v kavárně je to podstatně obtížnější.
Nasypat kávu, sklepat kávu, dorovnat kávu. Takhle začíná příprava mého cappuccina. Zkušená baristka na mě dohlíží a vysvětluje mi celou přípravu. Když mám espresso připravené, zaraduji se, polovinu práce mám už za sebou. Nerada připravuji kávu před těmi, kteří tomu rozumí. „Stačí nalít mléko asi do poloviny konvičky. Trysku na kávovaru ponořte centimetr pod hladinu mléka,“ pokračuje ve výkladu baristka kavárny Kafec. Tryskou vytvořím v mléku vír a až když je konvička horká, můžu ji odstavit. Mléko zamíchám, naleji do šálku a pokusím se vytvořit srdce. Hotovo. A teď mi zbývá už jen ta nejpříjemnější činnost na závěr – vychutnat si svůj šálek kávy.
Zatímco si v poklidu piju své cappuccino, další zájemci o vyzkoušení práce baristy přichází ke kávovaru. „Cappucino se mi připravovalo dobře. Kdybych měla možnost si ho sama připravit víckrát, tak bych se ho třeba i naučila,“ pronáší s úsměvem Veronika Tesařová. Někomu se podaří připravit cappuccino bez zádrhelů, jiní bojují s menšími problémy. „Nepovedla se mi pěna, špatně se mi lilo mléko. Musím na tom zapracovat,“ říká zákazník Adam Valovič. I přesto však spoustu příchozích příprava kávy nadchla a nejednou jsem slyšela, že i když to není legrace, do budoucna by se chtěli kávě věnovat více.
Zákazníci si mohli vyzkoušet přípravu vlastního cappuccina
Ve znamení filtrované kávy
O chvíli později, ve tři hodiny odpoledne, si lidé mohli zkusit připravit kávu i v Coffee baru Mymika. Tentokrát však ne cappuccino, ale filtrovanou kávu. Získané znalosti pak mohou využít i do budoucna, alternativní přípravy kávy jsou totiž kvůli své cenové dostupnosti na doma jak dělané.
Co máte raději, V60 nebo chemex? Vyzkoušet jste si mohli obě metody přípravy kávy. Zákazníci se ale pravděpodobně zkoušet něco nového báli, neboť jsem byla prvním zájemcem o vlastní filtraci. K mému stolečku přichází barista a nadšeně začne vyprávět o kávě. „Jednoduché a naprosto skvělé mít dripper V60 doma. Ráno jen vstanete, umelete si kávu a příprava zabere dvě minuty," popisuje Alan Jarrar.
Po krátkém úvodu shrnující všechny základní informace donese konvici s celým servisem k mému stolečku. Výhodou pro mě je, že nemusím až za bar aneb když nemůže Mohamed k hoře, musí hora k Mohamedovi. Kávu si připravuji sama, barista mi však radí a ticho prokládá svými zkušenostmi. „Progresivnější názory říkají, že na teplotě vody až tak moc nezáleží. Káva měla reálně třeba 180 nebo 200 stupňů při výstupu. Ne, že bych si teplotu nehlídal, ale podle mě je přeceňovaná. Většinou nejdu pod 95 stupňů,“ říká barista.
Příprava kávy probíhala opravdu jednoduše. Do filtru jsem nasypala kávu, zalila jsem ji vodou...a pak už jen výsledek své práce s láskou vypila. "O kávě se hodně mluví, ale pro mnohé je stále něco nového si ji zkusit připravit. Pro lidi, kteří si ji doma dělají každý den, to může znít banálně, ale je dobré to ukázat i ostatním. Musíte to zažít,“ uzavírá Alan naše kávové setkání.
Autor: Lenka Látalová, Kávové listy.cz