Zobrazujeme akce z Vaší lokality: Houston, United States

Instantní káva:
odhalíme její tajemství

Instantní káva je mnohými zatracována, přesto se jí na světě konzumuje stále více. Jak a kdy se začala vyrábět a proč má stále více příznivců? Je to opravdová káva nebo jen její chemická náhražka? Jak se liší od kávy připravené z kávových zrn? Podíváme se jí trochu na kloub.

 

Instantní nebo také rozpustná káva se prodává ve skleněných nádobách a má podobu jemného prášku nebo malých granulek. Ty se po kontaktu s teplou vodou a chvilkou míchání úplně rozpustí a káva je hotová. O procesech zpracování takové instantní kávy už toho ale její konzumenti mnoho neví, stejně jako si řada z nich není vůbec jistá, jestli tato "káva" má něco společného s praženými kávovými zrny. Proto jsme se rozhodli tajemství hnědého prášku poodhalit a podívat se, proč je v takové oblibě. Na světě se totiž od roku 2000 ztrojnásobila spotřeba rozpustné kávy (marketingové výzkumy firmy Euromonitor) a to zejména v Indii a Číně. 

 

imrs

Hrubé rozdělení preferencí ve spotřebě kávy na světě. 
Tmavě modrá = instantní káva
Světle modrá = čerstvá káva

 

Historie

 

Instantní káva není v žádném případě novinkou na trhu. První pokusy o vytvoření rozpustného prášku byly dokumentovány už v roce 1771 v Británii. Ve Spojených státech se poprvé objevil podobný experimentální produkt v roce 1853 a byl během občanské války otestován životem, tedy přímo vojáky na bitevním poli. Ale až v roce 1901 se v Japonsku podařilo vymyslet formu, jak stabilně vyrábět rozpustný prášek, a ten v roce 1910 začal pronikat na americký trh. Během druhé světové války se stal dehydratovaný kávový prášek miláčkem amerických vojáků. V té době se ale při procesu dehydratace míchal kávový extrakt spolu s karbohydráty a výsledný produkt byl ještě velice vzdálený jeho dnešní podobě. 

Až v roce 1950 se proces vysoušení zlepšil natolik, že káva přestala být kombinována s karbohydráty a díky objevu z roku 1963 se začala instantní káva vyrábět také procesem vymražování neboli lyofilizací. Největší boom zažívala rozpustná káva ve Spojených státech v 50. a 60. letech minulého století, v době, kdy byl velice popularizován technologický pokrok a moderní bylo synonymem luxusu. 

 

DSC_3964_1

 

Jak se vyrábí instantní káva

Základem pro výrobu instantní kávy je skutečně káva. Používá se jak arabika tak robusta nebo jejich směsi. Káva se napraží při teplotách okolo 180-200 °C  (záleží na továrně) a namele se nahrubo. Takto namletá káva je potom základem pro výrobu rozpustného prášku. Až doposud je proces v podstatě stejný jako při přípravě v kavárně nebo u zalití tradičního českého turka. (Nebudeme se bavit o stupni pražení, druhu a kvalitě kávy a hrubosti mletí, které hrají samozřejmě u přípravy kávy velkou roli.) Dále už ale začíná ta pravá alchymie plná slov jako lyofilizace.

 

Extrakce

Nejdříve se musí připravit silný kávový výluh. V několika nádržích probíhá kontakt namleté kávy s vodou a za ruzných teplot a tlaků se z kávy extrahují její chemické komponenty, které poté souhrně označujeme jako chuť kávy. Dochází také samozřejmě k uvolnění kofeinu, žádaného povzbuzovače. Na konci tohoto procesu obsahuje tmavá tekutina 20-30% pevných částic.

 

Filtrace a koncentrace

Tento velký silný turek se filtruje a dále zbavuje alespoň části vody. V řadě dalších nádrží prochází několika fázemi dehydratace. Výsledkem by měl být výluh obsahující už 40 % pevných částic a tedy podstatně méně vody než na začátku.

 

Znovuzískání aromatických látek

Protože během procesu zpracování kávy dochází k úniku aromat, musí se zajistit jejich rekuperace. Nikdo z nás si jistě neumí představit zážitek z pití kávy bez její charakteristické vůně. Ta je právě zajištěna těmito prchavými chemickými částicemi, které se uvolňují již při mletí kávy a dále pak při jejím zpracování. Ve výsledném produktu by jich tak moc nezůstalo a zážitek při pití kávy by byl podstatně menší. V různých fázích procesu, jako například při mletí, při extrakci, nebo dále i ze zbytků vyluhované kávy (lógru) se dají tato aromata při výrobě zachytit nebo znovu získat.

 

Dehydratace

Dostáváme se k dehydrataci, zásadnímu kroku celého procesu. V současnosti se používají dvě metody vysoušení, které jsou následně popsány.

 

Vysoušení rozprašováním

Chlazený kávový koncentrát je při použití této metody rozprašován v horní části vysokých nádrží (okolo 23 metrů), ve kterých proudí horký vzduch o teplotách až 250 °C. Kapičky kávové tekutiny se tak v nádrži vysoušejí a na dno dopadá jemný dehydratovaný kávový prach. Aby se docílilo výsledných kávových granulek, je třeba pomocí vodní páry tyto prachové částice pospojovat ve větší kousky.  

 

Vysoušení lyofilizací neboli vymražováním

Tento proces v sobě zahrnuje čtyři dílčí kroky. 

  • kávový extrakt je schlazen na -6 °C a vytvoří mazlavou hmotu
  • tato hmota je nanesena na ocelový pás a dále podchlazována v mrazicí komoře na teplotu okolo -45 °C 
  • hmota zatuhne do tenkých desek a ty jsou následně namlety na malé částice
  • mražené kávové částice putují do sušící vakuové komory, kde je pomocí sublimace odstraněna voda

 

Aromatizace

Aromatické částice uměle zachycené v některé z předchozích fází procesu zpracování kávy se do výsledného produktu zase zpátky vstřikují, aby zákazník nebyl ochuzen o smyslový zážitek.

 

Balení

Instantní káva je balena za přísných podmínek v ochranných atmosférách, protože je vysoce citlivá na reakci s vodou (i ze vzduchu) a samozřejmě aby se uchovala přidaná aromata.

 

DSC_3957

 

Popularita instantní kávy

Instantní káva je pohodlná, nenechává žádné zbytky a zvládne ji připravit opravdu každý. Bývá také vyhledávanou verzí do receptů, její koncentrovaná chuť a jednoduché zacházení (bez nutnosti počítat se změnami v objemech tekutin v receptech) se snadno prosadilo. Její aroma, chuť a chemické složení se ale od běžné kávy značně liší, takže řada lidí ji okamžitě rozpozná a odmítá vypít. Pro ty z nás, co si zvykli na krásný rituál přípravy kávy navíc není příliš žádaná ani ta jednoduchost

Zajímavé závěry o spotřebě kávy na světě vyplývají ze zpráv amerického The Washington Post. Ačkoliv bychom právě díky jednoduchosti použití instantní kávy a možná předsudkům o americké rychlé konzumní společnosti mohli předpokládat, kde na světě se rozpustné kávy vypije nejvíc, není to ve Spojených státech. Tam dávají lidé ve velké většině přednost běžné kávě. Naopak v Austrálii podle výzkumů Euromonitoru pije až 75% spotřebitelů rozpustnou kávu. A novým trhem je pro výrobce instantních káv zejména Indie a Čína. Tyto regiony, kde se tradičně pil vždy spíše čaj, jsou v současné době nejrychleji rostoucími spotřebiteli rozpustného prášku. Možná je to proto, že lidé vlastně neví, co od kávy očekávat, nemají zatím žádné chuťové preference a spokojí se s moderním a pohodlným produktem jako je instantní káva.

 

Světová spotřeba instantní kávy v roce 2013 rozdělená podle jednotlivých regionů

imrs2

Světle modrá = běžná namletá káva
Tmavě modrá = instantní káva
Oranžová = Čerstvá káva, zrno
Fialová = Kapsle s čerstvě namletou kávou

 

Rozdíly mezi instatntní kávou v České Republice

 

Pro zaryté spotřebitelé instantní kávy připravila redakce Testu iDNES velice přehledné porovnání. Kromě cen, kvality a celkového hodnocení jednotlivých testovaných káv se výrobky liší zejména v obsahu kofeinu. V testu se zmiňují také obsahy látek škodlivých pro lidské zdraví, které se ale v žádném vzorku neprokázaly ve větší míře, než jsou povolené limity. Celkové výsleky si můžete prohlédnout na stránkách iDNES.cz

 

 Podívejte se na video v angličtině o tom, jak se vyrábí instantní káva

 

 

Text: Tereza Prejdová

Foto: JoliFOTO ©2016

Zdroje: How products are made, Perfect Daily Grind, Washington Post, iDNES.cz
Komentáře ke článku Přidej vlastní komentář k článku

Přečtěte
si také

Aktuální
zprávy

Den kávy ve Zlíně už tento víkend!

Třetí ročník Dne kávy se uskuteční v rámci KávaFestu v sobotu 20. října v prostorách kongresového centra Zlín. Velký svátek milovníků kávy se letos pochlubí novými prostory i množstvím kávových zážitků.

Zobrazit článek
Sdílejte kávu s přáteli
Najdete nás na facebooku
Kávové listy na Facebooku