Zobrazujeme akce z Vaší lokality: Houston, United States

Chemex v Bílém domě
I prezidenti chtějí pít kvalitní kávu

Chemex, filtrovací zařízení, z něhož si svou oblíbenou jamajskou kávu Blue Mountain připravoval i sám James Bond, nyní bude mít v Bílém domě i americký prezident Obama. Není divu, designový filtr nabízí jiskrnou barvu a nezaměnitelnou plnost chuti. A taky se stává výrazem životního stylu.

Díky své jednoduchosti se chemex už před sedmdesáti pěti lety dostal do amerických domácností. Díky svému designovému provedení dokonce pronikl do sbírek newyorského Muzea moderního umění. Dnes o sto padesát těchto filtrů, připomínajících spíše výbavu chemické laboratoře, projevil dle MassLive zájem i Bílý dům. Ten vedle výroby vlastního domácího piva nezůstává pozadu ani co se týče černého moku a připojuje se k tzv. třetí vlně kávy (third wave coffee), v rámci níž se právě chemex opět stává velmi populárním.

 

obama

Foto: MassLive.com

„I úplný trouba dokáže pomocí chemexu připravit výbornou kávu.“

Tak se nechal slyšet jeho vynálezce Peter Schlumbohm v roce 1941 krátce po uvedení chemexu na americký trh. Schlumbohm, německý vědec žijící v Brooklynu, měl na kontě více než tři sta patentů, od koktajlových shakerů až po automobily. V seznamu problémů, kterými se zabýval, se naštěstí objevila i káva. Přesněji řečeno jej trápila chuť a vůně kávy připravovaných tehdejšími kávovary. Na základě svého studia chemických procesů při extrakci chutě a kofeinu z kávových zrn vynalezl chemex – velmi prosté filtrovací zařízení z teplotně odolného borosilikátového skla a tlustějšího papírového filtru, který vedle nežádoucí kávové sedliny odstraňuje z kávy také oleje, které mohou způsobovat její hořkou nebo přepálenou chuť.

 

history_schlumbohm_07_large

Foto: Collectors Weekly

Svým originálním řešením, elegantním designem inspirovaným stylem Bauhaus a především jednoduchým použitím se usadil v amerických domácnostech, v té době převládající klasické perkolátory z kuchyní přesto vyhnat nedokázal. Dnes má však rodinná firma CHEMEX® Corporation z Massachussetts pokračující v historickém a kultovním odkazu Dr. Schlumbohma problém uspokojit poptávku. A může za to zmíněná třetí vlna kávy, která se aspoň u nás v Evropě projevuje zatím spíše v kavárnách, kde servírují výběrovou kávu pomocí alternativních metod přípravy. Není však nic jednoduššího, než si skvělou kávu z tohoto jednoduchého a stylového aparátu uvařit i sami doma.

 

Jak si udělat kávu jako James Bond?

 

Zdroj: MassLive.com | Chemexcoffeemaker.com

Úvodní foto: Joli Halalová

Autor: Adéla Demlová, Kávové Listy

 

ČTĚTE TAKÉ

Domácí příprava kávy: Espresso nebo alternativy? 

Domácí příprava kávy 2: Co budete potřebovat, než začnete?

Domácí příprava kávy 3: Dripper a Clever Dripper

 

 
Komentáře ke článku Přidej vlastní komentář k článku

Přečtěte
si také

Aktuální
zprávy

Den kávy ve Zlíně už tento víkend!

Třetí ročník Dne kávy se uskuteční v rámci KávaFestu v sobotu 20. října v prostorách kongresového centra Zlín. Velký svátek milovníků kávy se letos pochlubí novými prostory i množstvím kávových zážitků.

Zobrazit článek
Sdílejte kávu s přáteli
Najdete nás na facebooku
Kávové listy na Facebooku