Zobrazujeme akce z Vaší lokality: Houston, United States

Catación Pública
poznejte Kolumbijskou kávu

Inspirativní a ambiciózní kavárna s pražírnou, která své zákazníky nejen osloví a zaujme, ale také jim nabídne velice komplexní úvod do světa kávy. Taková je "Veřejná ochutnávka" neboli Catación Pública v Bogotě, kolumbijském hlavním městě.

Catación Pública v Bogotě je jedna z mých nejoblíbenějších kaváren. Přestože je ze všech míst, která v tomto městě znám a doporučuji úplně nejdál, cesta sem se vždy vyplatí. Je to totiž jediná kavárna, kde si můžete vybrat až z 25 různých druhů káv. Jedná se o kolumbijské kávy z různých regionů  a farem, které se liší odrůdami a také způsobem zpracování. Kromě jednodruhových káv nabízí Catación Pública  vlastní směsi a dotváří tak paletu chuťových profilů pro své zákazníky. Celá čtvrť nazvaná Usaquén navíc také stojí za prohlédnutí, je plná těch nejzajímavějších barů a restaurací, mezi nimiž není nouze o mezinárodní kuchyni. Této zajížďky z centra tedy nebudete litovat. 

20160905_163224

Moderní prostory a velice vstřícní baristé

Za celým projektem Catación Pública zaměřeným zejména na osvětu a práci se širokou veřejností stojí Jaime Duque. Pražič, obchodník, kávoznalec a kávový nadšenec, kterého káva živí posledních 26 let. Právě proto, že se ve světě kávy pohybuje již tak dlouho a sám vystřídal řadu pracovních pozic a objevil všechna zákoutí kávového světa, oceňuje tu ohromnou práci celé řady lidí, kteří se na něm denodenně podílí. Měla jsem to štěstí a potkala pana majitele v kavárně osobně. Přestože měl nabitý program, našel si na mě chvlku. Viděl můj zájem o kávu a vše kolem ní a to mu stačilo, aby se se mnou velice srdečně zapovídal a odpověděl na všechny moje otázky. Získal si mě svými vědomostmi a přístupem a potvrdil, že největší odborníci jsou ti nejskromnější. 

CatacionPublica (3)

Plán všech prostor působí jako informační a také dekorativní prvek

Cílem celého projektu je osvěta, rozšiřování publika výběrové kávy v Kolumbii a samozřejmě také nabídka čerstvě pražených káv z celé země. Je běžné, že zde najdete kávu až ze 14 regionů a kromě těch nejtradičnějších jako je Quindío, Huila nebo Antioquia se můžete nadchnout i pro novinky z regionů jako Meta nebo Arauca, kde se káva teprve začíná pěstovat. Aby byla nabídka bohatší, je doplněna také řadou dvoudruhových směsí. Mě oslovila například velice střídmá směs káv z regionu Boyacá (50%) a Cauca (50%). 

CatacionPublica (1)

Procestujte Kolumbii díky kávě aneb široká nabídka káv v Catación Pública

Kávy vystavené na dlouhém pultu v průhledných dozách si sami můžete prozkoumat a očichat a pak si z vaší favoritky nechat udělat filtr. Nebo si můžete nechat něco doporučit od baristů, kteří vám rádi pomohou. Pro ty, co chtějí vzít název kavárny Catación Pública (tedy veřejná ochuntávka) doslovně, existuje příjemná a ne příliš drahá možnost, jak vyzkoušet až tři druhy kávy najednou. Můžete si zaplatit tři malé french pressy nebo jinou alternativní přípravu. Barista se vám pak bude asi hodinku věnovat a vysvětlí vám cokoliv, co si budete přát. 

20160905_170137

Velice jednoduchá forma, jak si toho za krátký čas odnést co nejvíce je malá ochutnávka s vysvětlením

Samozřejmě si můžete dát také nápoje na bázi espressa z kávovaru značky Synesso. Na mlýku bývají tradičně tři druhy kávy, určitě si vyberete tu svou. 

Pokud se pro kávu nadchnete a budete v Bogotě trávit trochu více času, nenechte si ujít možnosti zůčastnit se v Catación Pública některého z jejich kurzů. Ty trvají od 45 minut u těch základních (filtrovaná káva, cupping, příprava espressa) až po několikadenní semináře (příprava na zkoušku Q-grader tedy hodnocení kvality zelené kávy). 

CatacionPublica (10)

Prostor pražírny a školícího centra je od kavárny oddělen sklem

Přestože je Bogota daleko a ne každý se tam může podívat, stojí tato kavárna, pražírna a vlastně také malé školící středisko za zmínku. Komplexnost a úplnnost jejich přístupu ke kávě by totiž mohla být pro některé zajímavou inspirací a třeba se dočkáme něčeho podobného i u nás. Kávový svět se v České republice vyvíjí velice rychle, možná mé pozornosti už nějaké takové místo uniklo a pak bych byla velice ráda, kdybyste se se mnou o vaši zkušenost podělili. 

CatacionPublica (5)

Vynikající káva, nechte si chutnat!

 

Text a foto Tereza Prejdová, zahraniční redaktorka Kávové listy.cz, http://prejdik.blogspot.cz/ 

Catación Pública, Calle 120A # 3A-47, Bogotá, Kolumbie

 
Komentáře ke článku Přidej vlastní komentář k článku

Přečtěte
si také

Aktuální
zprávy

Den kávy ve Zlíně už tento víkend!

Třetí ročník Dne kávy se uskuteční v rámci KávaFestu v sobotu 20. října v prostorách kongresového centra Zlín. Velký svátek milovníků kávy se letos pochlubí novými prostory i množstvím kávových zážitků.

Zobrazit článek
Sdílejte kávu s přáteli
Najdete nás na facebooku
Kávové listy na Facebooku