Zobrazujeme akce z Vaší lokality: Ashburn, United States

Barista roku 2015
co nového se připravuje a kdo to zaplatí?

Každoročně se opakující a kávovým světem očekávaná soutěž Barista roku 2015 je za dveřmi. Víte, co se letos změní? Jaké novinky si pro nás pořadatelé připravili? Znáte termíny jednotlivých kategorií? Už jste se do soutěže přihlásili?

Co je soutěž Barista roku?

Nejprestižnější a mediálně nejzajímavější každoroční aktivitou SCAE ČR je nepochybně soutěž Barista roku. Výherci všech kategorií reprezentují ČR na mistrovství světa. Prestiž soutěže stále stoupá, stejně jako mediální zájem o její výherce. Soutěž probíhá dle mezinárodních pravidel na velmi vysoké úrovni za účasti špičkové mezinárodní poroty. 

Těšte se na novinky

 "Největší novinkou Baristy roku 2015 je rozdělení celé soutěže do několika termínů a měst napříč celou Českou republikou." nadšeně představuje nový koncept Štěpán Neubauer, hlavní koordinátor SCAE ČR. V každém městě pak hledá partnery pro spoluorganizaci jednotlivých kategorií. A prozradil nám také, že celý koncept soutěže povede také ke vzdělávání. "Soutěž je sice hlavně setkání lidí, kteří svůj pracovní život spojili s kávou, ale letos se více otevřeme široké veřejnosti." říká Štěpán Neubauer a hned vysvětluje: "Podařilo se nám zajistit přednášky, na kterých budou vystupovat jednitliví porotci. Díky mezinárodní porotě se tak k nám dostanou informace z celého kávového světa. Dále budou k dispozici espresso bary, brew bar a barista bar, na kterém každý soutěžící bude pro veřejnost připravovat kávu, se kterou právě odsoutěžil." Právě barista bar byl na loňské soutěži velmi populární. Díky těmto aktivitám, které budou zpoplatněné, by se rozpočet SCAE ČR měl naplnit tak, aby pokryl výhercům výdaje spojené s reprezentací na světovém šampionátu. Uvidíme. Takže jak bude probíhat soutěžní rok 2015?

 

BR1 BR2

Barista roku 2014 se konal v Praze v OC Arkády.      Vítěz soutěže Barista roku 2014 Michal Kocman.

 

Barista roku 2015 a Coffee in Good Spirits

Datum:                       30. 1. - 1. 2. 2015    

Místo:                         Praha, Jatka 78, Pražská tržnice Holešovice, Bubenské nábřeží.

Uzávěrka přihlášek:  byla do 1.12.2014 

Hlavní soutěžní kategorií je Barista roku. Soutěžící se utkají v umění přípravy espressa a cappuccina. Součástí vystoupení je také příprava vlastního tzv. signature drinku. Důraz je kladen na bezchybnou technickou vyspělost soutěžících, výběr kávy a umění ji správně prezentovat.

Coffee in good spirits je velmi oblíbenou kategorií. Baristé se v ní snaží prezentovat co nejzajímavější spojení espressa a alkoholického nápoje. Stěžejní je v tomto ohledu samozřejmě výběr alkoholu.

Výsledky:

Barista roku 2015

1. místo Adam Neubauer 547,5 bodů

2. místo Ondřej Hurtík 505,5 bodů

3. místo Jakub Hartl 482,5 bodů

Coffee in Good Spirits

1. místo Ondřej Hurtík 295 bodů

2. místo Michal Kocman 291 bodů

3. místo Anna Mrázová 286,5 bodů

Cup tasting

Datum:                       28. 3. 2015    

Místo:                         Olomouc (místo upřesníme)

Uzávěrka přihlášek:  15. 1. 2015

Cup tasting je možná nejnapínavější kategorií. V ní soutěžící poměřují kvalitu svých chuťových pohárků, neboť na čas vyřazují jeden ze tří vzorků, který je od zbývajících dvou rozdílný, a to na deseti různých stanovištích. Cílem je bezchybné a co možná nejrychlejší rozpoznání nepříslušných šálků.

Brewers cup

Datum:                       9. 5. 2015    

Místo:                         Ostrava (místo upřesníme)

Uzávěrka přihlášek:  15. 1. 2015

Brewers cup je široké veřejnosti nejotevřenější ze všech kategorií soutěže. Jedná se o soutěž v přípravě filtrované kávy. Tu si narozdíl od espressa je schopen udělat doma úplně každý, proto očekáváme masivní účast z řad kávových „amatérů“. Kávoví nadšenci nejčastěji řeší rozdíly mezi způsoby mletí, teploty a kvality vody.

Latte art

Datum:                       30. 5. 2015    

Místo:                         Brno (místo upřesníme)

Uzávěrka přihlášek:  15. 1. 2015

Latte art je bezesporu divácky nejatraktivnější kategorií. Soutěžící v ní připravují cappuccina, do kterých kreslí obrazce, přičemž se hodnotí zejména estetická kvalita. Tulipány či rosety v cappuccinu se staly v posledním roce jakýmsi standardem a znakem kvalitní kavárny. Stěžejní a vlastně nikdy nekončící diskuse se v této disciplíně vede nad kvalitou, druhem a žádoucí teplotou použitého mléka.

 

BR3  BR4

Porata bývá obvykle příjemně naladěná.                Vítěz soutěže Barista roku 2013 František Roháček.

 

Jenom připomínáme, že kdo se chce zúčastnit jakékoli kategorie, musí se přihlásit v daném termínu a v době účasti na soutěži musí být platným členem SCAE. Přihlášku do SCAE najdete zde.

 

Autor: Tomáš Konečný, Kávové Listy.cz

Mohlo by Vás zajímat:

barista úvodní fotoProgram na soutěži Barista roku 2015 - rozpis soutěžících a doprovodného programu

Barista roku 2015, česká část nejprestižnější soutěže baristů z celého světa, kterou pořádá SCAE, je doslova za dveřmi. Za dveřmi multikulturního prostoru Jatka 78 v Holešovické tržnici v Praze. Dveře se otevřou v pátek 30. 1. 2015 od 9 hodin. A co všechno nás letos čeká? Nebude to totiž jen soutěž, bude to taky festival kávy za účasti 16 zahraničních a 4 českých nejlepších pražíren výběrové kávy. A další doplňkový program? Číst více.

 

Aeropress

 Domácí příprava kávy č. 4: Aeropress

Příprava kávy v aeropressu je středně náročná a vhodná ke každodennímu použití. Aeropress i vše co k přípravě potřebujete je skladné a lehce přenositelné. Najednou připravíte až 200 ml kávy. Obrovskou výhodou je množství různých postupů... Číst více. 

 

Káva coffeetohome1

 Jak jednoduše ochutnáte kávu z různých pražíren?

Taky jste si všimli, že poslední dobou na našem malém českém trhu přibývá jedna pražírna kávy za druhou? Ano, obyčejný konzument kávového nápoje se v tom přestává orientovat. Ne všechny pražírny jsou totiž dobré.. Číst více.

 

Soutěž s Coffee Source
Komentáře ke článku Přidej vlastní komentář k článku

Přečtěte
si také

Aktuální
zprávy

Den kávy ve Zlíně už tento víkend!

Třetí ročník Dne kávy se uskuteční v rámci KávaFestu v sobotu 20. října v prostorách kongresového centra Zlín. Velký svátek milovníků kávy se letos pochlubí novými prostory i množstvím kávových zážitků.

Zobrazit článek
Sdílejte kávu s přáteli
Najdete nás na facebooku
Kávové listy na Facebooku