Zobrazujeme akce z Vaší lokality: Ashburn, United States

80 káv za hodinu?
Inovativní Steampunk to zvládne

Moderní design, inovace, řemeslná výroba a kvalitní káva nebo čaj. To vše lze hledat v podpisu americké společnosti Alpha Dominche založené v Salt Lake City v Utahu, kterým je Steampunk. Tento několik let vyvíjený poloautomatický přístroj si domů nejspíš nekoupíte. Nejen svou cenou je určen k životu na pultu kavárny.

Steampunk zakladatele společnosti Khristiana Bombecka je inspirovaný jménem společnosti – první svého druhu. Samotné označení přístrojů pak evokuje představu technologického sci-fi, kostýmů a mědi. Podle Bombecka je toto jméno vhodné, protože Steampunk pohání pára.

 

Systém za zhruba patnáct tisíc amerických dolarů (asi 372 000 korun) nabízí možnosti bezprecedentní vakuové extrakce, kontrolu teploty, tlaku a tepelnou stabilitu. Kávu tak baristi připraví rychle a - pokud chtějí - opakovaně podle stejných parametrů. Připravit lze kávu téměř v jakémkoliv stylu, třeba na French Press. Naopak se z něj nedočkáte espressa. Poloautomatizovaný stroj vyžaduje jen pár minut cviku. Stisknutím tlačítka se nastaví parametry přes aplikaci v i Cloud a dalším stisknutím se stroj spustí.

 

Zatímco ještě v roce 2013 byl moderní Steampunk dostupný jen v pěti amerických obchodech, a to v New Yorku, Filadelfii, Salt Lake City a Kalifornii, loni společnost dosáhla Evropy. V červnu zaujala ve švédském Göteborgu na World of Coffee pod taktovkou Speciality Coffee Association of Europe. Pak se objevili další distributoři. Mezi nimi nejen evropské státy jako Norsko, Dánsko, Nizozemsko a další, ale také vzdálenější Saudská Arábie, Jižní Afrika.

 

V Evropě se samotný přístroj, jehož společnost od listopadu vede Thomas Perez, začal poprvé používat ve vídeňském obchodu s čajem Teastories. Na tamější pult nainstalovali model MOD4 bílé barvy. U sousedů na Slovensku se Steampunk představil letos v březnu na Standart festivalu v Bratislavě. V Praze v Římské ulici se pak chystá otevření podniku Momoyama Coffetearia, kde se bude servírovat káva právě z tohoto inovativního stroje.

gh

Jak Steampunk funguje?

Třeba jeho čtvrtá verze zvládne připravit až čtyři různé druhy kávy zároveň. Pokud tedy někdo jeho kontrolu ovládá precizně, je schopný podávat mezi šedesáti až osmdesáti šálky dobré kávy za pouhou hodinu. Na pohled působivý stroj se totiž skládá ze čtyř válců z nerezové oceli, skla a dřeva. Tyto válce dělí píst na dvě komory. Zároveň je mezi dvojicemi válců dotykový ovládací panel, kde barista zvolí recept. Pak se do válce nasype čerstvě namletá káva.

 

Zahřátý topným tělesem, začne Steampunk využívat vodní páru k ohřevu vody až k bodu varu. Když je voda na požadované teplotě, je nucena parou postoupit až do horní komory, kde se spojí s namletou kávou. Tento proces se může několikrát zopakovat, aby se zajistilo, že káva dobře nasákne. Po předepsané době přípravy (zhruba 45 – 60 sekund) v horní komoře, se uvolní počítačem řízený ventil a káva je čerpána přes filtr zabudovaný ve spodní části pístu do dolní komory. Do šálku pak káva proudí pomocí kohoutku. Barista pak ze stroje vyndá k omytí píst a spustí automatický proces vypláchnutí válců.

 

 

 

Autor: Markéta Turková, Kávové Listy 

Foto: alphadominche.com

Zdroje: alphadominche.com, theverge.com, storyous.com, dailycoffeenews.com

 

 

Čtěte také 

Chemex v Bílém domě. I prezidenti chtějí pít kvalitní kávu 

Vacuum pot jak jej neznáte aneb udělej si sám 

Vacuum pot. Kouzelný kávový rituál 
Komentáře ke článku Přidej vlastní komentář k článku

Přečtěte
si také

Aktuální
zprávy

Den kávy ve Zlíně už tento víkend!

Třetí ročník Dne kávy se uskuteční v rámci KávaFestu v sobotu 20. října v prostorách kongresového centra Zlín. Velký svátek milovníků kávy se letos pochlubí novými prostory i množstvím kávových zážitků.

Zobrazit článek
Sdílejte kávu s přáteli
Najdete nás na facebooku
Kávové listy na Facebooku